Znáte to. Máte dítě, které bylo odjakživa velký „nespavec“ a i když už vyrostlo, pořád tajně doufáte, že se to jednou naučí – spát. Ve skutečnosti je to více než jen možné, pomoci dítěti dopracovat se k jeho spánku, který potřebuje nejen ono, ale i vy jako rodiče.
Stejná doba, každý den
Velmi důležité je poskytnout dítěti stejnou jistotu v podobě režimu, který by mělo být den co den identický.
Pokud dítě pochopí, že má jeho den nějakou postupnost a jeho součástí je i čas na odpočinek, navykne si na to, že v tuto dobu bude chodit spát.
Možná to chvíli potrvá, ale díky režimu si dítě automaticky rozloží jeho aktivitu na tu oddechovou, kdy bude klidné a na chvíli „vypne“.
Z režimu nevybočujte
Je však důležité, abyste (pokud je to možné) v každé situaci mysleli na potřeby vašeho dítěte nikoli na to, co máte v plánu vy sami. To značí, že pokud předem víte, že máte naplánovanou nějakou aktivitu nebo návštěvu, myslete na to, abyste se domů vrátili ještě před usnutím vašeho dítěte.
Jednou za čas se to samozřejmě může stát, že to nevyjde, ale častější situace, kdy narušíte dítěti zavedené zvyky, mu můžou do velké míry narušit jeho spánkovou aktivitu včetně usínání.
Rituály pomůžou vždy!
Dobrým krokem k tomu, jak pomoci dítěti usnout, i když se zpočátku bude zdát, že neusne, je připravit ho na spaní díky rituálům.
Může se jednat o teplou koupel, čtení pohádky, pusu na dobrou noc, popřípadě mu můžete zapnout nějakou pohádku na poslech nebo noční lampičku s projektorem.To vše dítěti poskytne pocit bezpečí a klid, který před spaním potřebuje k tomu, aby bylo spokojené.
Nikdy nezanedbávejte jeho rituály, které se praktikují vždy z nějakého důvodu. Pomáhají vašemu dítěti uložit se do postele a ponořit se do říše snů a samozřejmě i vám, protože budete vědět, že jste pomohli vašemu dítěti naučit se konečně (a bez probuzení) spát.