Ať už zařizujeme úplně nový byt či dům nebo jej vybavujeme po provedené rekonstrukci, vždy je na prvním místě důkladné zvážení, k jakému účelu bude ta která místnost určena a kolik a jakých členů domácnosti bude v nové domácnosti bydlet.
Při zařizování ložnice, stejně jako jiných prostor je vhodné využít služeb profesionálů. Interiérový architekt navrhne interiér podle představ a požadavků zákazníka, současně je schopen zajistit komplexní realizaci a ušetřit zákazníkovi starosti, čas i peníze.
Jestliže se přesto chcete pustit do zařizování sami, bez rad a pomoci odborníka, je třeba brát v úvahu základní funkce, které by měla ložnice plnit. Nejen, že je důležitým prostorem pro intimní život, ale hlavně je i místem pro regeneraci, odpočinek a relaxaci.
Podle umístění postele, jako hlavní součásti ložnice, se řeší i její další dispozice. Ideální, s ohledem na prostor, je její umístění čelem ke zdi tak, aby byla přístupná z obou stran. Tvar a velikost postele závisí na prostoru ložnice, vkusu, finančních možnostech, ale třeba i na zdravotním stavu toho, kdo ji bude užívat. Skříně by měly být dostatečně velké, uzavíratelné, mohou být vybaveny vlastním osvětlením. Ideální, s ohledem na efektivní využití prostor, jsou skříně zhotovené na míru, které dokáží využít dostupné místo.
Při volbě osvětlení je žádoucí doplnit hlavní světlo lampičkami pro čtení, komfortní je ovládání veškerého osvětlení z místa pro odpočinek. Zárukou kvalitního spánku je tma, venkovní světlo, pronikající do ložnice je třeba tlumit. Toho lze dosáhnout žaluziemi, roletami, závěsy nebo jejich kombinací. Výběr barev stěn a vybavení ložnice je jistě otázkou osobního vkusu, obecně jsou doporučovány barvy tlumené, bílá může být utlumena pastelovými tóny. Naopak velké plochy červeně či oranžově zbarvené se do ložnice nehodí.
Nanejvýš vhodná je volba teplé podlahové krytiny, ať už je to koberec, dřevo nebo plovoucí laminátová podlaha. Nesmíme zapomenout ani na možnost jednoduchého a rychlého úklidu.