Kofein je návyková látka, to víme všichni, stejně jako např. nikotin v cigaretách nebo alkohol. Popíjení většího množství piva, vína a destilátů vám zrovna moc neprospěje, a zapálená cigareta rovněž ne. Platí to ovšem i pro kávu, ačkoli se může zdát, že se jedná o lehkou a celkem neškodnou drogu. V čem je problém?
Káva rozkolísá v těle hormony – to je to zásadní, proč se jí vyhýbat a nahradit jí jinými nápoji. Jde o to, že kofein vyvolá okamžitou reakci organismu vyloučením stresových hormonů, kofein je v podstatě buněčný jed (velmi toxický pro hmyz, ptáky, psy, kočky a jiná zvířata) a naše játra a ledviny jej musí nejprve metabolizovat na neškodné sloučeniny a poté z těla vyloučit.
Čím silnější káva a častější dávky (u návykových látek se dávky časem mohou navyšovat), tím více je v krvi stresových hormonů (adrenalin, kortizol, noradrenalin), a to velmi výrazně vyčerpává orgán s názvem nadledvinky. Vzniklá hormonální nerovnováha je spouštěcím mechanismem dalších a dalších zdravotních problémů, a to je ona daň za popíjení kafe, za to jeho „nakopávání“.
Zkuste to jinak
Co takhle kofein nahradit něčím lepším? Co vás povzbudí, ale efektivně, bez vedlejších efektů, bez „absťáku“, a ještě s komplexními léčebnými účinky? Zkuste to s ájurvédským kafem. Prodává se v některých e-shopech se zdravou výživou v několika druzích. Základ tvoří cikorka, to je kávová náhražka rozemletá z kořene čekanky, do které se přidávají různé ájurvédské adaptogenní byliny, jako je Shatavari, Ashwagandha, Brahmi nebo Valeriana (kozlík lékařský). Adaptogenní rostliny jsou prospěšné tím, že naopak vyrovnávají hormonální dysbalanci, působí komplexně na rozproudění energie a upravují tělesné biorytmy do přirozené rovnováhy.
A pokud je na vás ájurvédská káva příliš silná, můžete ji namíchat s kávovinovou směsí z čekanky, jako je např. Caro nebo Karo nebo Kávička, Melta atp.