Dalo by se říct, že je to opravdu zázračná rostlina.
Nejen, že je chutná a dá se připravit na spoustu způsobů. Dokonce je při mytí velice prospěšná vaší pokožce, funguje jako prevence či pomoc při celulitidě, ale dokonce působí pozitivně na unavené svaly a prokrvuje tkáně.
Ano, věřte, je to tak. Tento zázrak jménem lufa válcovitá pochází z jihovýchodní Asie. Je to popínavá rostlina z čeledi tykvovitých. V dobrých podmínkách mohou být plody až metr dlouhé.
Není třeba se bát tento experiment vyzkoušet. Je to skvělý způsob, jak ušetřit a navíc nezatěžovat životní prostředí koupí drahé nevkusné houbičky z plastu. Až tato vámi vypěstovaná houba doslouží, můžete ji jednoduše vyhodit na kompost.
Takže jak začít?
Lufa zbožňuje teplo, a tak pro ni bude nejlepším domovem skleník. Avšak bude ráda i za vyhřáté místo na balkóně, kam svítí slunce celý den.
Semínka si předpěstujte už na jaře někde v teplíčku. Rostlinky přesuňte ven až pominou poslední mrazy.
Jelikož je to popínavá rostlina, bude potřebovat se po něčem plazit. Myslete ale na to, že bude mít spoustu plodů (až dvacet). Je proto důležité lufu řádně podepřít, aby se nezlomila.
O lufu se budete muset intenzivně starat. Vyžaduje mnoho vody a pravidelné hnojení. Takže jestli plánujete dovolenou, budete si muset domluvit hlídání.
Zrání plodů trvá skoro půl roku. Takže sklízet je budete v říjnu nebo v listopadu. Zralost plodů poznáte tak, že jsou velice lehké a suché. Na konci se plod bude otevírat. Odtud můžete vysypat semínka na příští sadbu.
Plod bez semen se namočí do vody. Můžete vidět, jak se oddělí slupka a dužina.
Zbydou vám takzvané cévy, které je potřeba dočistit a usušit.
Sušit můžete klidně na topení nebo na slunci.
Po usušení je přírodní houbička hotová. Stačí skromně vybavit provázkem na pověšení a dárek šetrný k přírodě je připraven třeba na Vánoce. Navíc vás to kromě času nebude stát skoro nic.