Mít na zahradě bazén vyžaduje také starostlivou péči a pořízení celé řady příslušenství, především filtrace a prostředků bazénové chemie. Není jistě nutné kolem nádrže „skákat“ a neustále kontrolovat pH vody a přidávat chlorové tablety, mít 24 hodin spuštěné čerpadlo a namísto koupání si přidělávat jen samé starosti. Při troše dobré vůle a zdravého selského rozumu stačí věnovat údržbě jen omezený čas a užívat si průzračně čisté vody od jara do podzimu.
Zazimování bazénu je v našem zeměpisném pásmu běžné
Zazimování bazénů je nevyhnutelný proces všude tam, kde nemáme možnost nebo nechceme bazén vytápět a využívat jej celoročně. V naší zeměpisné šířce je zazimování obvyklý jev, jde o proces přesného sledu operací, aby bylo možné udržet alespoň část vody v nádrži v dobré kvalitě i v době, kdy neběží filtrace a bazén se nevyužívá.
Zazimování začíná vypuštěním části vody pod hranici výpustí skimmerů, pokračuje důkladnou očistou celého dna a všech stěn nádrže a končí aplikací zazimovacího roztoku, odpojením filtračního okruhu a zajištěním bazénu před srážkami a spadem nečistot z okolního prostředí.
Největší podíl pracovní činnosti připadá na čisticí práce. Nejprve je třeba očistit stěny a poté, co se usadí uvolněné usazeniny ze stěn na dně, se do akce vpustí bazénový vysavač. A čím čistit stěny bazénu? Používá se k tomu čistič plus 1l, který se nanáší na povrch odhalených stěn jemnou houbičkou nebo hadříkem. Odstraňuje nánosy kalů, vodních řas, vápenité usazeniny vodního kamene, spad prachu, mastnotu, bakterie a další nežádoucí mikroorganismy.
Po vyčištění stěn houbičkou a kartáčem a dna bazénu bazénovým vysavačem se aplikuje zazimovací roztok. Ten vytvoří dokonalou ochranu před rozmnožováním řas a dalších organismů a zároveň zajistí, aby nedocházelo k zamrzání vody i při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Přípravek reaguje i s vápenitými ionty a brání usazování vápníku na stěnách a na dně, což by výrazně zkomplikovalo situaci na jaře před započetím koupací sezóny.