Stejně jako mandle, i lískové oříšky obsahují v hojné míře vitamín E a hořčík. Dále obsahují vitamíny B1 a B6, B3, kyselinu listovou a pantothenovou, vitamín K, mangan, železo, zinek, draslík. To zvláštní a příjemné aroma, které nám lískové ořechy dávají, je způsobené látkou zvanou filbertin. Tuto žádanou chuť zvýrazníme, pokud se oříšek krátce tepelně upraví. Právě proto jsou tak skvělé, když se použijí do různých dezertů a největší část produkce ořechů zpracují potravinářské firmy, které produkují různé druhy sladkostí. Tvoří podstatnou část základu pro výrobu nugátu, pralinek, tyčinek a pomazánek. Oblíbené jsou i k dochucování kávy a jako zajímavá surovina pro výrobu likérů. S medem se používají jako posilující prostředek k rekonvalescenci a pro studenti a sportovce.
Pokud si lískový ořech na půl dne namočíte, bude chutnat jako čerstvě sklizený. Pokud je třeba ze suchých jader odstranit slupku, stačí dát ořechy na chvíli do trouby a potom nasypat do utěrky a promnout anebo dát vařit půl litru vody a lžíce jedlé sody, do vroucí vody hodit jádra asi na 2-3 minuty, scedit, propláchnout studenou vodou a snadno oloupat.
Snadno si doma lze připravit i lískooříškový krém. Po 10 minutách v troubě se jádra zbavená slupek rozmixují na pastu. K té se přidá kakao, med, špetka soli, kokosový olej a znovu se rozmixuje. Nakonec se přidá mandlové mléko, které jde nahradit i obyčejným mlékem, aby se docílilo požadované konzistence. V lednici vydrží i pár týdnů, ale je tak chutný, že bude hned pryč.
Olej z lískových jader je příjemně voňavý a vhodný do salátů i do dezertů. Je také žádaný v kosmetickém průmyslu na výrobu vlasových a krémových přípravků.
K největším producentům lískových ořechů patří Turecko, Itálie, USA, Gruzie a Čína. Zaručenou kvalitu najdete v obchodech se zdravou výživou u produktů označených BIO a také na vlastní zahrádce, kde lísku bez větších nároků můžete pěstovat.