V základním rozdělení jsou schody určené pro venkovní a vnitřní použití. Ty venkovní mají naprosto odlišné požadavky na materiál. Musí odolávat vlivu počasí, a to je pro každý materiál velice zásadní. Upřednostňuje se tedy nerezová ocel, železo s pozinkovanou úpravou, beton s ochranou vrstvou, kámen, dřevo s impregnací.
Venkovní schodiště musí být stabilní a mělo by být vyrobeno tak, aby co nejméně klouzalo, pokud přijde do styku s vodou. Pád na schodišti může mít vážné následky. Je nutné také počítat se sluncem a s vlivem UV záření na materiál. Stejně nebezpečný je i mráz. A přestože jsou schody venku, měly by ladit se stylem domu. Ke starým nemovitostem se určitě hodí schodiště z kamene nebo terakoty, k moderním zase beton a kov. Dřevo je poměrně univerzálním materiálem a podle stylu zpracování se hodí pro každý styl.
Vnitřní schodiště potom můžeme rozdělit na otevřená anebo točitá.
Otevřené schodiště je bezesporu pohodlnější pro chůzi i pro údržbu. Rozhodně je vhodnější pro starší lidi a osoby s problémy chůze. Je také bezpečnější pro děti a pro domácí mazlíčky.
Jeho nevýhodou je poměrně velká náročnost na prostor. To je hlavně dnes, kdy se staví menší ekonomické stavby, vzít v úvahu.
Točité schodiště je naopak výborným dekoračním prvkem a je to způsob, jak propojit více podlaží s minimálními nároky na zabraný prostor.
V moderních interiérech, a to v obytných i v pracovních zónách, je v současnosti velmi populární materiál sklo v kombinaci s kovem. Sklo je speciálně pro tyto účely upraveno tak, aby bylo pevné a neklouzalo.
Díky širokému sortimentu druhů a barev je oblíbené i dřevěné schodiště. To bylo základním materiálem pro výrobu schodišť v minulosti. Bylo dostupné každému a dalo se i ručně dobře opracovat. Pro schody se volí kvůli trvanlivosti dřevo tvrdé, u nás nejčastěji dub a buk.